ŠŠŠ-ŠŠŠ-ŠŠŠ-ŠŠŠ … děláte na miminko, na dítě něbo na kohokoliv, koho chcete utišit. Proč se to ale dělá jsem se dočetla až v knížce Harveyho Karpa (kterou fakt miluju). Ššš-ššš napodobuje zvuky, které miminko slyšelo, když bylo v děloze. Je to zvuk proudění krve v pupečníku a plodové vody.
Když se miminko narodí, je potřeba mu první týdny a měsíce simulovat pocit z bříška. Proto miminko dáváte do klubíčka, houpete ho v náručí, zavinujete ho do zavinovačky, aby se cítilo jako v bříšku, kde bylo sbalené, mělo málo prostoru a s pohybem maminky se pořád pohupovalo. Z toho stejného důvodu miminku syčíte do ouška, a tím mu připomínáte to příjemné, co 9 měsíců zažívalo.
Zajímavé ale je, že je nutné miminku syšet do ucha opravdu nahlas. Zaprvé miminka první týdny špatně slyší a zadruhé miminko je rozrušené a pláče, protože má nějaký problém – prdíky, hlad, chce se mu spinkat – jenže občas se stane, že prdík odejde a miminko pořád pláče. Proč pláče? Pláče protože pláče. Samo sebe jednoduše ruší. Je na sebe naštvané za ten zvuk, který vydává. Prostě začarovaný kruh. Proto musíte miminku syčet do ouška opravdu ostře a nahlas, abyste přeřvaly jeho řev.
Já jsem začala se syčením hnedka v porodnici. Jakmile začala pobrekávat, vzala jsem ji do náruče, začala houpat a syčet a hned bylo po křiku. Když jsme přišly z porodnice domů, syčení mé pusy nahradil při usínání nebo křiku Spotify, kde jsem naladila playlist White noise nebo Baby sleep aid. Nevýhodou ale bylo to, že měla Jasmínka mobil pořád u hlavy, což nám nepřišlo ideální. Druhá nevýhoda byla ta, že když jsem s ní šla s kočárkem ven, přišla jsem na 2 hodiny o mobil. Takže když mi někdo volal nebo psal, měl smůlu. No a já jsem měla smůlu taky.
Vzpomněla jsem si, že moje kolegyně z práce chtěla při odchodu na mateřskou jako dáreček od nás ostatních kolegů šumícího medvídka. Je pravdou, že tehdy jsem na to jen nevěřícně koukala, že to asi bude nějaká kravina za hodně peněz. No kdepak!!! Začala jsem ho hledat a našla jsem. MyHummy. Věc, za kterou bych platila zlatem. Teda před nákupem ne. Je docela drahý, takže jsem zvažovala, jestli opravdu nepřežijeme jen s aplikací Spotify. Ale nakonec jsem si řekla, že to zkusíme a když tak ho prodáme. JENŽE!!! Tenhle šumiméďa – jak ho přejmenoval můj manžel – je od prvního dne ten největší kámoš na světě. Šumí nám celý den a celou noc. Šumiméďové (někteří) mají i funkci monitor breku, takže jakmile se Jasmínka v noci vzbudí, trápí ji nějaký bolebřuch a začne pomrčovat, šumiméďa se spustí, Jas se uklidní a spinká dál. Dokud jsme „šumiho“ neměli, musela jsem vstát já a začít syšet, nebo musel být puštěný Spotify.
Šumiméďa je prostě boží věc a můžu ho všem doporučit! Pomáhá nám, když potřebuje Jasmínka uklidnit, když ji v noci nebo i přes den při spaní něco najednou potrápí a teď nově nám pomáhá i při uspávání. Večer ho pustíme, Mína si ho chňapne a do chvilky ji „usyčí“ ke spánku.