• Domů
  • Úvodem
  • Blog
    • Rady a tipy
    • Těhotenství
    • Porod
    • Kojení
    • První rok
    • Recepty
  • Kontakt
První maminka … - … v okolí a její první miminko První maminka … - … v okolí a její první miminko
… v okolí a její první miminko
20. 4. 2018

Poblinkánci, aneb reflux u miminek

První rok
Poblinkánci, aneb reflux u miminek

Jednoho poblinkánka my máme doma a půlka z vás ho měla, má nebo bude mít taky. Jojo, gastroezofageálním refluxem trpí prý 50 % kojenců. Takže jak na ně? Gumičku do vlasů, hodně věcí na převlečení pro vás i pro mimi, hodně látkových plen a co dál?

Jasmínka začala ublinkávat hned druhý den po porodu. Byla jsem z toho trochu nervózní, protože měla porodní váhu jen 2490g, druhý den navíc měla relativně velký váhový úbytek a u prsa moc dlouho nevydržela, po dvou cucnutích většinou usla. Říkala jsem si „sakra, hubne, moc nepije a ještě to zvrací“. Navíc se mi najednou začala blinkánkem dusit, celá zmodrala kolem pusy, já jsem začala docela panikařit, vzala jsem ji z postýlky a převrátila si jí na rucena bříško a utíkala s ní na pediatrické oddělení. Samozřejmě než jsme vyběhly z pokoje tak už bylo vše v pořádku, rozkašlala se, blinkoš šel ven a pohoda. Ale já jsem se klepala a měla slzy v očích ještě dlouho.

Ptala jsem se ještě v porodnici, jak jí mám dávat odgrknout, radili dát na rameno, jenže ona byla tak malá, že se mi tam akorát bortila do klubíčka a nic. Tak radili nechat v klubíčku a dát výš hlavu, jenže to zas nefungovalo. Po návratu z nemocnice se blinkání tak na týden trošku uklidnilo, ale zase nás začali trápit prdíci (o tom zas jindy).

Zhruba kolem 10. dne začala Jas víc pít, respektive začala se docela slušně přežírat a já jsem to neuměla regulovat. Odgrkávat pořád neuměla a když grkla, spíš jí to samotnou překvapilo. Takže blinkání bylo zpět na scéně a v docela velké míře. Najednou jsme byli v začarovaném kruhu – strašnej hlad – hltání – uspokojení hladu – vyblinkání – strašnej hlad – řev… a pořád dokola. Takže jak se z toho vymotat?

Základní rady u poblinkánků

  1. Hlavičku výš než nožky – a to jak při spaní, tak při odgrkávání nebo kojení! My jsme to při spaní vyřešili smotaným ručníkem pod horní část matrace, ale pozor, přestane fungovat monitor dechu. Takže jsme ho museli přesunout na matračku pod hnízdečko! Případně existují i sofistikovanější záležitosti jako jsou speciální klíny nebo prostě podložte nohy postele.
  2. Spaní na boku – když dáváte mimčo spát, dejte ho na bok. Zaprvé to zmírňuje bolesti bříška a vrácené mlíčko může případně vytéct. Některé maminky dávají spávat na bříško. Já zatím ne. Nedoporučuje se u dětí, které ještě neumí zvedat hlavičku – poblinkají se a zadusí se tím. A také se často spojuje se SIDS. Ale přes den prcka klidně na bříško šupněte. Moc mu to pomůže.
  3. Netlačit příliš na bříško a rychlé pohyby – já si na to dávám pozor hlavně při kojení, abych bříško neutlačovala nebo když ji dávám od jednoho prsa ke druhému, abych s ní nějak moc neházela. Prostě jak s malovaným vajíčkem. Říká se, že taky pozor na manipulaci při přebalování – no jako zásada je přebalovat před kojením, to je asi jasné, ale nám Mína blinká při přebalování skoro vždy, prostě jak zvedneme nožky, abychom utřeli nálož, tak jde skoro vždy troška ven a to bývá od kojení minimálně 2 hodiny.
  4. Kojit/krmit méně a častěji? – nevím, já jsem vždycky kojila jak si řekla, nejde moc hrát na nějaké pravidelné časy, že každé 2 hodiny, ona tohle prostě bojkotuje. A na druhou stranu se zase říká, že by měl být dostatečný čas mezi každým kojením, aby se nemíchalo v bříšku mlíčko starší a nové.

Moje poznatky a zkušenosti

Je potřeba říct, že žádná z výše uvedených rad nezabrání refluxu, pouze ho trošku zmírní a minimalizují riziko vdechnutí potravy. S čím jsem ale bojovala já bylo kojení. Jak často, kdy, jak moc atd. Jde o to, že Jasmínka blinkala jak při jídle, tak těsně po jídle nebo třeba i 2, 3, klidně 4 hodiny po. Všichni kolem říkali „blinká, protože je přejezená, tak jí nedávej“. Jenže v náručí držíte dítě, které sice před minutou hodně blinkalo, ale teď má evidentně hlad, protože v bříšku nic nezůstalo. Nebo tolik brečí, protože tam ještě něco tlačí a chce to ven? Jediná pomoc a rada je pozorovat mimčo, zkoušet co a jak funguje a dát tomu čas. Asi si řeknete, že je to blbá rada, ale je jediná správná. Každá mamka to časem pozná – plus minus s nějakou drobnou odchylkou.

Neříkám, že tohle je nějaké dogma. Jsou to jen informace, jak to chodí a funguje u nás. Třeba něco z toho pomůže.

1. Občas se stalo/stane, že Jasmínu nakojím a jak ji dávám od jednoho prsa k druhému nebo těsně po kojení, vyblinká mi hned ven úplně všechno.

Já ji nechám pořádně odgrknout a pak nakojím znovu, protože většinou je tam nějaká bublina v bříšku, která tlačila a a vytlačila potravu ven. Hlad ale bude stále, protože v bříšku nic nezůstalo.

2. Když začne blinkat až po chvilce – cca do 45 min a brečí.

Blinká spíš z přejezení. Takže zase dát odgrknout a už nedokrmovat.

3. Když pije trošku divně – pomaleji, víc se kouká kolem, jen ožužlává prso, ale zároveň vím, že už má hlad a chce najíst.

Dám ji prvně odgrknout. Vždy pomůže. Uvolní se prostor.

4. Vždy mezi jedním a druhým prsem dávám odgrknout.

Už při sání z jednoho prsu se může nahromadit vzduch. Začne tam tlačit a pak všechno, co jste nakojila z druhého prsu jde hned ven.

5. Když se poblinká při přebalování cca 2, 3 hodiny po kojení.

Neřeším to. I kdyby toho bylo trošku víc. Prostě tam zůstala nějaká potrava, která se nestihla natrávit a potřebuje ven. Dám ji nakojit.

6. Když začne škytat – začne vždy blikat.

Takže připravím plínku. V porodnici mi říkali – když máte škytavku vy, tak se napijete, tak ji dejte napít předního mlíka. Jenže! To přední mlíko je strašně řídké a naopak ke zvracení může ještě více vydráždit. Nám to prostě nefunguje. Ale je možné, že vám to fungovat bude. Zkuste.

7. Čím víc blinká, tím menší problém s prdíkama.

Asi to nemusí být u každého miminka, ale u nás to takhle platí. Buďto to tlačí a jde to směrem nahorů nebo směrem dolů. Je ale pravdou, že na prdíky používáme Espumisan, BabyCalm a BioGaia a tohle funguje skvěle. Na blinkání nepoužíváme nic, ale prý to trošku zmírňuje například sirup Gastrotuss nebo Nutriton, který zahustí potravu v žaludku. Nicméně ten se doporučuje jen u dětí, které hůře prospívají a zvrací opravdu silně a často. Jasmína i přes blinkání přibrala kilo za měsíc.

8. Když se delší dobu vzteká, poblinká se.

Když se vracíme z procházky nebo autem dojíždíme domů a na posledních pár stech metrech se vzbudí a začne plakat, dost často se nakonec poblinká, protože plakáním se stlačuje bříško. Ideálně nenechat mimča usedavě dlouho plakat, ale je jasné, že občas se tomu člověk nevyhne – ze sedačky za jízdy ho prostě nevyndáte.

9. Alergie?

Když začala blinkat víc, říkala jsem si, jestli nemá alergii na něco, co jím. Já sama mám alergii na lepek a příliš mnoho mléka mi nedělalo nikdy moc dobře. Vlastně jsem jogurty začala jíst až po porodu – zaprvé se to doporučuje a zadruhé jsem na to měla najednou strašnou chuť. Takže mě napadlo, jestli třeba nemůže mít na mléko alergii ona. Nemá. Ani na mléko a zatím asi ani na nic jiného. Zkoušela jsem to různě kombinovat a sledovat a nic. Ale zase – zkuste a uvidíte.

10. Správná poloha na odgrknutí.

Najděte si tu správnou, ve které si skutečně mimčo říhne jak starej chlap. Jasmína to umí jen přes ramínko, kdy se bříško mírně stlačí. V jiné poloze jí to nejde. Nebo ji blbě držím – to je taky možné. Každopádně u nás je rameno osvědčené. Jo a abych nezapomněla, poplácávat po zádičkách je důležité. Není to jen znak neurotické matky. Tím, že poplácáváte, minibublinky nalepené na povrchu žaludku se spojí ve větší bublinu, která potom jde ven.

11. Správná poloha kojení

Důležité je krom toho, abyste netlačily na bříško také prázdný nos. Pokud je tam soplík, před kojením ho odsaju. Často se ale stává, že děti si nos připlácnou na mamčino prso a nemůžou potom dýchat a dýchají pusou, čímž polykají zbytečně vzduch. Já vždy prso od nosu odtahuju, ať hezky dýchá. Pokud vydává u kojení divný zvuk, kojení přeruším a dám si ji k prsu úplně znovu a lépe.

12. Brečí a nevíte proč.

Miminko je najezené, vyspané, všechno by mělo být v pohodě, drndáte po venku s kočárem nebo děláte cokoliv jiného, při čem je obvykle spokojené a najednou začne z ničeho nic brečet… já beru Jasmínu do náruče a zase dávám odgrknout. Strašně se mi to takto osvědčilo, protože pokud začne jen tak z čista jasna, je tam prostě někde problém. A buďto je to grk nebo prd. Pokud neodgrkne a pořád zuří, pokládám na záda a dělám masáž bříška.

Mohlo by vás zajímat

Šestinedělí 2
31. 10. 2019

Šestinedělí 2

Podzimní a zimní hadříky
7. 10. 2019

Podzimní a zimní hadříky

Můj (vysněný) porod II.
23. 9. 2019

Můj (vysněný) porod II.

12 měsíců
28. 3. 2019

12 měsíců

První narozeniny – dárky, dorty a tak
6. 3. 2019

První narozeniny – dárky, dorty a tak

Výběr nové autosedačky
28. 2. 2019

Výběr nové autosedačky

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

První maminka

Blog maminky maminkám

Blog maminky maminkám

Jsem manželka, dcera, vnučka, kamarádka a nově taky máma.

Kategorie

  • Rady a tipy
  • Těhotenství
  • Porod
  • Kojení
  • První rok
  • Recepty

Novinky emailem

Odebírejte novinky

Blog, kde se ráda podělím o zkušenosti z pohledu čerstvé maminky. Co si s sebou vzít do porodnice, jak se připravit na příchod miminka nebo jak zvládat každodenní nástrahy maminkovství...

Nenechte si ujít

  • Porod bez bolesti
  • Výpočet pohlaví dítěte
  • PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Partneři webu

  • Kácení stromů Brno
  • Léčba neplodnosti
  • Fotograf Brno
© 2018 - První maminka v okolí a její první miminko | Všechna práva vyhrazena | Vyrobilo MFÁčko