Jasmínka bude mít příští týden už 3 měsíce a z toho malého vykuleného zvířátka se nám stává už opravdový človíček. Prvním třem měsícům se v odborné literatuře často říká čtvrtý trimestr a musím říct, že je to opravdu tak. Třeba ne 3 měsíce, u někoho 2, u někoho 5 … Každopádně docela dlouhé období po narození, ve kterém miminko potřebuje připomínat prostředí, na které bylo zvyklé 9 měsíců v děloze. Období, kdy ještě neví, co si počít samo se sebou, natož s prdíky nebo podobnými zlobíky.
Jak je to tedy s těmi prdíky a kolikami a co nám zabíralo…
Povinná literatura? Nejšťastnější miminko v okolí, Harvey Karp!
Jestli něco číst, tak rozhodně tohle. Tuto knížku mi doporučila kolegyně z práce, která přišla jednoho dne ukázat svého ročního kulihráška. Já jsem u ní (tehdy asi ve 24. týdnu) nervózně přešlapovala a vytahovala z ní rady a tipy a co musím ještě nutně koupit. Ona mi řekla jen … „Jediné čo skutočne potrebuješ je kniha Nejšťastnější miminko v okolí…“. No tak jsem šla do Barviče a nechala si vytáhnout ze skladu poslední kousek tohodle miminka.
Ta knížka je opravdu úplně boží. Zabývá se především miminkovskou kolikou a uklidňováním dětí, které kolika trápí. Docela důležité je neplést si novorozeneckou koliku a prdíky. Hodně často se to zaměňuje, zaměňují to i lékaři, ale v téhle knize je krásně vysvětleno, že je to dost velká chyba.
Prdíky jsou prostě prdíky. Vidíte, že mimčo tlačí, bolí ho bříško, kroutí se, pláče. Jsou to ale chvilkové stavy, které po „uprcnutí“ přejdou a miminko je zase klidné a spokojené. Klidně se to takhle může měnit po minutách nebo po vteřinách. Spoko…řev…prdík venku…spoko…řev…prdík venku.
Koliky jsou ale docela závažnější stavy, které přichází zhruba ve 3 týdnech (u předčasně narozených je to až 3 týdny po předpokládaném termínu narození) a končí až zhruba ve 3 měsících. Miminka při kolikách zvládnou plakat až 3 hodiny v kuse. Ano, taky je bolí bříško, ano taky tlačí, ale mnohem víc než „uprcnout“ potřebují navodit pocit, který měly, když byly v děloze.
Co s novorozeneckou kolikou?
Připomínejte jim to, co se s nimi těch 9 měsíců v bříšku dělo. Ostré a hlasité „ššš“ do ouška (nebo bílý šum z mobilu či šumícího medvídka), pevně zavinout do zavinovačky, houpat, dávat na bok nebo bříško a případně dát dudlík.
Koliky netrápí každé miminko. Jasmínka na kolikové záchvaty netrpěla… možná taky proto, že jsem začala s Harveyho „metodou“ hned od prvního dne. Nicméně jsem vše používala kdykoliv byla jen trošku neklidná… a fungovalo vše skvěle krom dudlíku, na ten si Mína nezvykla a dávila se. Zavinovačku už taky teď nemáme, relativně brzo z ní chtěla ven, a navíc je na ni teplo, ale na první týdny byla bezva pomocník. Takže když je neklidná, uřvaná, ospalá nebo se jí nedaří usnout – šumiméďa, chování/houpání, a přetočení (teď už) na bříško. Jedno z toho, nebo kombinace obojího vždy zabere.
Co s prdíky?
Prdíky naopak trápí skoro každé miminko. Musím říct, že největší prdíkovou ataku Mína měla tak mezi druhým a čtvrtým týdnem. Nevěděla jsem už co, tak jsem to postupně začala trošku přehánět s jídlem a pitím. Nakonec jsem pila jen vodu a jedla rýži a osolené maso. Jenže jsem zjistila, že to nemělo vliv – ani na Jasmi v bříško, ani na moji váhu. Postupně jsem nakoupila Espumisan, BabyCalm a Biogaia a začalo to fungovat. A naopak jsem zjistila, že na tom, co jím až tak moc nezáleží. Pořád si na to dávám pozor, ale nijak to nepřeháním. Tahle kombinace kapiček, to je prostě držák :)! Tak zkuste taky.
Ahojky. Je nejaky rozdiel Medzi espumisanom a babycalm? Ja myslela ze to je to stejne. My davama biogaiau a infacol ale prdy mame furt. EspumiSan sme davali na zacatku ale zdalo sa mk ze nezabera vobec. Dikesko za odpoved.
Dobry den, naseho maleho silene trapi prdy, zhorsilo se to mezi 5.-6. Tydnem, ale 3 hodiny v kuse tedy nebreci. Od zacatku davame espumizan (neprijde mi, ze by nejak zabiralo) a ted skoro 10 dni i apo-laktik. Ted jsem koupila i babycalm. No, kazdopadne mam otazku: ten espumizan, babycalm a biogaiu jste davala soucasne? Nebo jste nejdrive zacala espu, po dobrani Baby a pak BioGaiu? Dekuji a preji krasne Vanoce.