Je to tady. Na tohle jsem se chystala už nějakou, nicméně chtěla jsem počkat na zátěžový test – hory.
Sedačku jsme koupili před měsícem a funguje čím dál lépe!
Vajíčko Cybex
Měli jsme klasické vajíčko od Cybexu a i když je Jasmínka prďolínek – ostatní děti se tam musí asi solidně mačkat – tak jí prostě nevyhovovalo. Chtěla víc prostoru, neviděla ven, upřímně jsem si říkala, že jí snad vadí i to, že je proti směru – i když to zatím ani po směru nezná. Problém byla bunda nebo kombinéza, někde se říká – nedávat v horní vrstvě do sedačky, kvůli bezpečnosti a přizpůsobte oděv teplotě uvnitř auta, ne venku. Jenže já taky sedím – poslední týden už ne – v autě v kabátu a v těch kosách se mnohdy ani nestihne auto pořádně vytopit, plus nazačátku je vždycky v autě megakosa, neparkuju v garáži. Další věc – když dojedu na místo, tak pro mě nepředstavitelný teprv začít Jasmínku sádlit do těch oblečků, když venku mám minus. Plus ten stres to vztekání, to bych ji akorát nachladila. A co nedejbože, kdyby mi usla v autě, co pak s ní žejo. Takže nic. Já raději stáhnu teplotu uvnitř a ten kousek jedeme prostě navlečení. Jenže to ji samozřejmě po právu taky štvalo, protože takhle byl pohyb už úplně minimalizován. Jasmi jsem tak poslední měsíce vozila na předním sedadle bez izofixu, protože to bylo bez větších záchvatů. Ale utramegabezpečné – uznávám – to teda nebylo.
Nová sedačka
No tak jsme si řekli… bude mít rok. Dostane dárek. Sedajdu. V tu chvíli jsem o těch větších sedačkách věděla pramálo. Proti směru, po směru, jaká váha atd. Poptala jsem se na tipy, potom jsem si to sama nějak prošla, ale úplně nejvíc nám pomohla paní v Babycar, která nám všechno hezky vysvětlila.
Když jsme do obchodu vcházeli, byli jsme celkem rozhodnutí pro Cybex Sirona. Máme Cybex všechno, jsme spoko, proč to měnit. Je hezká, je na izofix, je proti směru… Na místě jsme ještě zaváhali nad Britax Römer Dualfix, abychom nakonec odešli s BeSafe Modular iZi.
Paní nám všechno krásně vysvětlila, asi nemá cenu zacházet do větších detailů. Rozhodla bezpečnost a použitelnost v protisměru do vysokého věku, kvůli možnosti odsunutí od sedačky. Jasmi si sedajdu vyzkoušela, my jsme to zkusili šupnout do auta, taky pohoda, a tak bylo jasno. Abych zmínila i jedno negativum, tato sedačka nejde vyklopit na bok, aby se tam dítě pohodlněji dalo. Bohužel. Třeba Cybex i Britax toto mají.
Chytrolínské rady
Tady bych ráda sepsala pár chytrolínských keců, které jsem při cestě za sedačkou zjistila, ale nikomu nic nenutím, ať si každý dělá co uzná za vhodné :).
- Děti by měly jezdit v protisměru co nejdéle. Dle nové vyhlášky minimálně do 9kg a zároveň minimálně do 15 měsíců. To je nová norma, která se jmenuje i-Size. Pokud budete tedy kupovat sedačku a bude mít toto označení, aspoň budete vědět, co znamená. Tohle označení také znamená, ze dítě můžete v této sedačce vozit v protisměru až do 4 let. Pro někoho nepředstavitelné pro někoho samozřejmé.
- Největší problém u větších dětí je ten, že jim přestane sedačka vyhovovat v oblasti nožiček. Nohy rostou a už by chtěly viset ze sedačky dolů/ven. Jenže některé sedačky v tomto bodě začnou selhávat, protože nejdou od sedadla odsunout, a tak se nohy dolů nevejdou a musí se tedy dítě otočit po směru jízdy.
- Podezírala jsem Jasmi, že zuří v sedačce, protože jede v protisměru. Jenže ona to zatím ani jinak nezná a nedokáže vyhodnotit, jaké by to pro ní mělo benefity. To, proč zuřila, bylo to, že tam byla strašně umáčklá a zejména neviděla ven. Teď je krásně vysoko a i když 14 dní zuřila, protože to bylo něco nového, tak teď je v sedačce hodná a v pohodě a když je čas spánku, tak v ní bez problému usne, což se ve vajíčku nedělo ani omylem.
- Zvažte, jestli chcete sedačku na izofix, bez izofixu nebo nějaký mix. My jsme nakonec koupili pouze na izofix, a to na obě strany – i po přehození po směru jízdy. Některé sedačky jsou proti směru na izofix a po směru bez. Asi si všechny možné varianty dokážete představit sami. Záleží, jaké máte auto, případně váš partner, případně jestli vozí i prarodiče…
- Vždy si sedačku vyzkoušejte. Klidně ji pak kupte přes e-shop, ale jeďte se někam mrknout, jak v tom dítě sedí, jak se ovládá, jak vypadá naživo, jak a jestli se vejde k vám do auta.
- Pokud vozíte dítě vzadu, strašně nám pomohlo zrcátko. Zaprvé na sebe vidíme, zadruhé můžeme hrát hry na bububu, pápá atd. Prostě taky trošku zábava v zácpě atd.