V sobotu jsme byli na krásné svatbě a nevěsta Pavlínka (toho času v 6. měsíci) mi při odchodu říkala: „Všechno to čtu, Naive kosmetiku už mám koupenou a Šumiméďu taky.“ To mi udělalo strašnou radost. Pokaždé když píšu nějaký článek, říkám si, že kdyby to pomohlo jenom jednomu člověku, tak budu hrozně ráda. A ono fakt. No a tak jsem si řekla, že tentokrát napíšu článek zase pro Páju a pro vás všechny brzomaminky.
Prosím nechápejte mě špatně. Nechci říkat, že je něco naprd, nebo že to nemáte určitě kupovat. Jen považuji za důležité napsat o tom, co jsme si koupili a nepoužíváme, o tom, co bych příště znovu nekoupila, nebo bych s koupí trošku počkala a o tom, co jsme vůbec nekoupili a přežíváme bez toho. Zkuste se třeba zamyslet, jestli taky s koupí nepočkáte nebo jestli tyhle věci vůbec potřebujete.
Šátek
Už jsem o tom psala. Zatím jsme si nezvykli. Nosítko Storchenwiege je tak boží, že není důvod něco měnit. Šátek zatím do světa neposíláme, ale čeká ve skříni na příležitost. Pokud chcete nosit, od někoho si šátek a/nebo nosítko půjčte a zkuste nanečisto zavázat třeba s panenkou a uvidíte, co vám sedne lépe. Myslete při tom také na tatínky. Případně zakupte až těsně před porodem, ať máte dostatečnou lhůtu na vrácení jednoho nebo druhého.
Teploměr do vody
Už tak nějak asi poznám vodu když je akorát – ani moc studená ani moc teplá. A zezačátku se když tak se dá využít běžný teploměr.
Odpadkový koš na plenky
Těch plínek je tolik, že stejně vyhazujeme koš každý den. A speciální koše s antibakteriálními vložkami jsou sice fajn, ale jsou hodně malé a šíleně drahé.
Váha
Zbytečné stresy. Když u dvoutýdenního miminka navážíte míň po kojení než před kojením, máte zaděláno tak na zástavu laktace. My jsme váhu nekupovali a jsem strašně ráda, v porodnici mě akorát stresovala. Vy sama nejlépe poznáte, že mimčo dobře prospívá.
Chůvičky
My je třeba pořizujeme až teď. Budou se nám hodit na chatě, ale pokud máte byt, rozhodně uslyšíte svoje miminko plakat a nutně je potřebovat nebudete.
Sterilizátor
Když potřebujeme sterilizovat, vyvaříme to ve vroucí vodě.
Lahvičky a ohřívač lahviček
Maminky, které mají děťátko na umělém mlíčku, by určitě měly jiný názor. My máme ale lahviček plno (dostali jsme) a zatím všechny čekají na svoji šanci, ohřívač nemáme vůbec, ohřála bych v teplé vodě. Dokud nevíte, jestli budete kojit nebo jestli budete mít mimčo na UM, netlačte se do předčasné koupě. Potom ideálně kupte ohřívač takový, aby vám do něho lahvičky pasovaly.
Odsávačka
Pro odsávačku jsem poslala manžela až 3 dny po porodu, když se mi nalila prsa k prasknutí a já najednou nevěděla, co s tím. Odsávaček je obrovské množství a teprve po porodu budete vědět, jakou potřebujete. Manuální, automatickou, pro stimulaci laktace nebo pro rychlé odsávání atd.
Spoustu věcí malých velikostí
U nás to bylo tak, že Mínka měla tak měsíc velikost 50 a z 56 přeskočila po dalších třech týdnech do 62. A to Jasmoš byla miniprďolka, takže i tak si to užila docela dlouho. Jenže větší miminka vyrostou z 56 mrknutím oka a pak vám bude líto, že vám leží ve skříni věci, které se ani nepoužily.
Oblečení do správného ročního období
Na tohle fakt pozor, pokud nakupujete, přemýšlejte, v jakém období tu 56, 62 nebo 68 bude vaše malé milé nosit. Nám se to občas úplně nepodařilo vychytat, nebo jsme to tak třeba dostali jako dáreček. To stejné platí i o fusacích – do autosedačky nebo do kočárku.
Dudlíky
Naše Mína si na dudlík nezvykla. Byly ji velké a neuměla to pořádně dudlat, vypadávala ji z pusy i velikost XS pro nedonošenečky. Teď máme doma 13 dudlíku a nic. Mimčo si většinou oblíbí jeden typ, takže kupte jeden, vyzkoušejte a když nic, běžte pro jiný.
Odsávačka hlenů do vysavače
My máme takové to balónkové nosátko a zatím nám to stačí. Dokud nebude velká rýma, tak si myslím vystačíme bez té šílenosti, která se dává na vysavač.
Kartáč na vlasy
Tak tohle je trošku problém nás nevlasáčků no, hřebínek jsme teda ještě nepotřebovali :(. Ale už se těším, až Míně udělám toho punkáče na hlavě :D.