Sporťák už používáme docela dlouho, takže je čas na nějakou mini-recenzičku. Se Cybexem jsme moc spokojení, i když nějaké mušky to má.
Plusy
Plusů je skoro nekonečno, každý si najde asi to svoje, záleží, jak kočár využíváte.
- Skvěle se ovládá jednou rukou
- Je pořád jeden z těch nejlehčích, i když oproti hluboké korbě se už trošku víc nadřete. Sporťák je udělaný primárně na ježdění po směru – dítě kouká ven. Ovládá se ještě lépe, pocitově je lehčí. Ale na to si asi ještě nějaký čas počkáme. Uvidíme.
- Prostor pod kočárem je super velký. Aktuálně tam vozím velkou deku pro Jasmi na zem, nosítko a když potřebuju nakoupit, tak se tam taky vejde. Případně pláštěnka, moje bunda…
- Leh/sed – jednou páčkou za sedákem. Tohle je neskutečně easy a funkční.
- Víc poloh – jeden leh, dva polosedy a jeden úplný sed.
- Prodloužená stříška. Já jsem o ní asi měsíc nevěděla :D. Možná i déle. Na co je ten zip, mě nějak nenapadlo. No je to skvělá věc. Bez toho se moc existovat nedá.
- Sportovní sedák je o mnoho menší než hluboká korba, takže se do auta vejdou líp. S hlubokou korbou jsem měla fakt trochu problém, a to mám combika. Ale kolečka jdou když tak oddělat od podvozku. Nějak se to zvládne :).
- Leh do úplného lehu. Já jsem za to nesmírně vděčná, protože jsem Jasmi přehodila do sporťáku strašně brzo (ani nemůžu napsat kdy :D), jelikož v hluboké nechtěla být a řvala. Kdybych měla třeba Bugaboo, tak musím pořídit asi ještě jeden kočár, nebo bych si utahala záda z nosítka, nebo nevím. Bugaboo a NeoNato a spousta dalších, které jen převlíkají tu konstrukci má pak sporťák do Lka, do sedu/polosedu. Když má mimčo 6 měsíců a už chce koukat ven, tak to tolik nevadí, i když třeba ještě nesedí – ten polosed je jak v autosedačce, ale jakmile musíte do sporťáku dřv, tak je to blbě.
V čem mě/nás trošku štve
Já ten kočár masakruju, to jo. Skoro každej den někam jezdíme autem (ještě, že Jasmi to má tak ráda UFF :D). Většinou jsou to krátké vzdálenosti do 10 minut. A v tom je ten problém. Skládat, rozkládat…
- Tak jak hluboká korba šla složit, rozložit, vyklapnout jednou rukou, tak sporťák nejde pomalu ani dvěma. Část se stříškou je logicky o hodně těžší, což znamená, že se převažuje. To je velkej problém při procesu z auta/do auta. Já dávám kolečka a na to sedák – vedle sebe se to nevejde. Co to znamená? Že když vyndávám/dávám kočár z auta ven/dovnitř, musím sedák položit na zem. Horní část se stříškou se převáží a je to položené na zemi. V mokru a špíně. Asi si dovedete představit, jak to vypadá.
- Při naklapávání na podvozek je navíc nutný se fakt zasoustředit. Jak se to převažuje, není jednoduchý to naklapnout.
- Tříbodový pás – když kupujete první kočár, tak vás tohle ani nenapadne. Máte pupek, jste ráda, že jste asi konečně vybrala. Vidina dítěte ve sportovní korbě je v myšlenkách tak vzdálená jako mateřská škola. Jenže cvak a nadáváte na ty tříbodové pásy jak špaček. Není to tragédie, ale je dobrý s tím počítat. Jasmi má problém do toho ruku dát. Přijde jí to jak oblíkání a tam je občas zásek.
- Nesedí na to žádná podložka. A podložku chcete. Protože jakmile začne dítě baštit, je jídlo všude. Na podložce lepší než na kočáru. Navíc podložka chladí a odvádí pot, hřeje. Je měkká, pohodlná, netlačí do ní zbytek pásů atd. No zkrátím to. Tvar a rozměr sedačky je trošku nestandardní. Navíc! Všechny podložky jsou dělané na 5bodové pásy – provlíknu nahoře, zboku a dole. Takže buďto nechat ušít z Fleru od nějaké šikovné paní nebo nová Bugaboo na to relativně jde. My ji máme. Nesedí to na cm, ale dobrý. Ale je na léto na odvod potu :D… ale to asi neva, stejně na to dám zachviku fusak.
- Zvláštní sezení. Ten sedák je takový kratší. Jsem zvědavá, jak se na tom Jasmi bude sedět až bude sedět a až bude větší. Jestli ten prostor bude OK. Ale u nás sezení ještě bude trvat, takže zatím jsem v klidu.
Každý kočárek má něco. Jak jsem už psala. Plusů u Cybexu je nekonečno. Ze všech mínusů fakt jen to naklapávání/skládání a ten sedák kvůli podložce a pásům. Na to se dá zvyknout. Jinak je to skvost. Nicméně strašně záleží, kdy se vám mičmo narodí, který roční období absolvujete s jakou korbou. Jaký mimčo je – některá jsou v hluboké korbě skoro do roku, pasou tam koníky a koukají na cestu, pak tam sedí nebo hopsají připoutané. A naposledy záleží, co tak nějak s kočárem děláte. Jezdíte po okolí nebo skládáte pořád do auta. Některé mamky říkají, že by nepořizovaly trojkombinaci, protože sporťák ani nevyužily, já zas cítím, že jsem té hluboké fakt dala málo zabrat.