Asi nejsem nejpovolanější člověk, který by měl psát o cestování s pupíkem a dítětem. Pravdou je, že s pupíkem jsem byla s Jasmínkou v 7. týdnu a potom v 18. letecky u moře. Potom už jsme nikam necestovali. Teď podruhé jsme byli dvakrát na horách v 10. a 14. týdnu cca už nevím přesně. A pak až teď.
Osobně strašně obdivuju, když někdo zabalí dvě, tři děti a ještě břicho a tralalá po světě kamkoliv. Já jsem větší posránek a Bárt ještě tak „na třetí“. Vloni s malou Mínkou jsme nikde nebyli. Já jsem chtěla, ale Bart řekl, že letadlem prostě ne s tak malým mimčem, jedině autem. Jenže to s Jasmi nešlo zrealizovat. Stačily mi ty nervy v autě, když jsme jeli na koupák nebo na chatu. Dál jsem si to nedovedla představit, ani kdybychom jeli přes noc. Nakonec ta vedra tady bohatě stačila a je pravda, že by to byl relax pro nás – a to možná ani ne až tak, ale Jas by z toho neměla vůbec nic. To fakt až letos.
No každopádně máme pár cestovatelských poznatků.
Pojištění
Jak už jsem psala minule, dovču si můžete pojistit, pro případ, že byste nejeli, a to komplet, i když to odvoláte v ten den, dostanete většinu peněz zpět. Doporučuju.
Těhotenství
Pokud jste těhotná, jako nejlepší čas pro cestování se uvádí 2. trimestr. Vývoj plodu není tak citlivý a zároveň nehrozí ještě předčasný porod. Většina cestovek, leteckých společností, pojišťoven atd. mají jako limit 26. týden těhotenství. Což jsme stihli na den přesně.
S dítětem letadlem
Do 2 let nemá dítě nárok na vlastní sedadlo, takže dostanete takový pás navíc a tím si ho k sobě připoutáte na vzlet, přistání a při turbulencích. Po 2. narozeninách už má vlastní sedadlo a platí víc – v podstatě za dětskou letenku. Jasmi by ale klidně vlastní sedadlo snesla už teď.
Na vzlet a přistání se doporučuje kojené děti kojit, nekojeným a větším dát něco na pití, na jídlo, žvýkání a cumlání, kvůli uším. Pro Jasmi jsou tutovka sušený maliny a jahody. Ty si dá s největší láskou do pusy úplně kdykoliv a ať se děje cokoliv.
V průběhu letu jsme měli připravených hodně tajných zásobiček. Jasmínka vydrží u každé věci tak nejdýl minutu, nejdýl vydrží u zvířátek a různých her na tabletu. No jasně, taky jsem to před dvěma lety odsuzovala… Jinak se osvědčily knížky a jeden plyšák. Všechny ostatní hračky Jasmi zahazovala, a tak se kutálely uličkou nebo pod sedadly celým letadlem. Třeba takové ty plastové kalíšky, jak se dají skládat do sebe nebo jak věž… to nebyl dobrej nápad.
Kam na dovču
To samozřejmě záleží jenom na vás. Co preferujete, jak se cítíte, jaké máte možnosti atd. My jsme dříve volili aktivnější dovolené, ale tentokrát jsme měli požadavky takové… jedno místo, na kterém bude vše, nikam necestovat, nic nedělat, jen se starat o Jasmi a ve volných chvilkách odpočívat, letět ideálně z Brna a v nějaký lidský čas, hotel blízko letiště.
Nejdříve jsem všechno hledala na vlastní pěst, s cestovkou jsem nikde nebyla ani nepamatuju, ale Bart mě přemluvil, ať jedeme s cestovkou, ať jsme v klidu kvůli Jasmi i mně. Nakonec rozhodla i cena, cca o 10 tisíc dráž by to bylo přes Kiwi a Booking do úplně stejného hotelu. Nicméně nebylo to tak jednoduché. Z Brna toho tolik nelétá, a to co létá, je občas v úplně blbý čas. Například Palma de Mallorca letí brzo ráno a pozdě večer, což jsme nechtěli riskovat. Teď zpětně bych to asi už tolik neřešila. Jasmínka v letadle normálně i usla, no už je prostě větší šikovná holka. Překvapilo nás to, protože jinak usíná jen v kočárku. Kdybychom zase letěli třeba v půl roce, tak bych to taky neřešila, jelikož bylo spolehlivě prso a nosítko.
Prostě záleží na vašem mimču. Jasmínka je nervík, tak jsme ji nechtěli moc trápit ještě dalšími cestami autem. Takže Kréta z Brna. Z letiště to bylo do hotelu potom asi 20 minut.
Co zabalit
Do 2 let nemá dítě většinou nárok ani na zavazadlo, někde povolují batůžek, někdy si můžete i připlatit za další kufr, ale celkem dost peněz. Přitom každý to ví, že to děcko ma 3x víc krámů než vy. Takže už nebalíte různé plavky na každý den a boty tak, aby vám ladily přesně k outfitům, ale zabalíte 1 boty a 1 plavky a spíš zvažujete, kolik plínek a skleniček se žrádýlkama s sebou.
Někdo by řekl, že je potřeba jen pas. Kolik čeho s sebou totiž zase záleží, kam jedete a co plánujete a jak jste odvážní. Já jsem vzala jeden paklík plínek, jedny ubrousky, pár skleniček a ovocných kapsiček a hodně oblečení na převlečení. Pyžamo jsem třeba vzala 3x a stejně jsem kvůli našim nehůdkám 2x prala. Kvůli tomu, že Jasmi pořád nechodí, tak je neskutečně černá všude pořád, takže oblečení jsme měli prostě fakt hodně. Vzala jsem i plínko-plavky, mlíko na noc, pítka, tentokrát jsem nezapomněla ani na malou varnou konev, tu jsme na našem menším výletě před pár týdny neměli a byli jsme pěkně nahraní. Samozřejmě opalovák, klobouček – který vždycky vydržel na hlavě tak 3 vteřiny nejdéle.
Protože jsem tím mateřstvím a všemi nemocemi už trošku postižená, tak největší místo v kufru zabírala lékarnička. Tahám s sebou fakt od obvazu, paralenu, septonexu, přes odsávač hlenů, mucosolvan, teploměr, sirup na kašel, čípky na horečku, až po kapky na žaludek, tabletky na pálení žáhy, céčko atd. Poznávám v tom svoji mámu. A vlastně nevím, jestli si tím připadnu strašně stará nebo strašně cool, když mám většinou všechno, na co se kdokoliv zeptá stylem… Úplnou náhodou nemáš……
No nakonec jsme dokupovali ještě jeden pidi balíček plínek a pár kapsiček a skleniček. Nicméně třeba ta ovocná kapsička malinká stála 2,50 EUR, takže jestli máte v kufru místo, tak jich tam z toho DMka klidně zabalte víc než já.
Co se týče tzv. „bábobábo“, tak my jsme všechny kyblíčky, bábovičky, lopatky, plavací člun a kruh kupovali až tam. Nevěděli jsme, co budeme potřebovat a ani jsme nic pořádného neměli.
Tipy na závěr
Co mě ještě napadá, je cesta z letiště na hotel. Bart je takový protektivec, a tak řekl, že autobusem bez sedačky určitě ne. Je pravda, že Jasmi na klíně nevydrží a kdyby cokoliv, tak by ji člověk opravdu v náručí neudržel. Tak jsme si zařídili vlastní transfer i se sedačkou. Samozřejmě dražší, ale rychlejší a bezpečnější. Případně taxíka z letiště, který má sedačku. 🙂
Kočárek jsme nakonec brali ten golfák Petite&Mars. Do letadla by to nakonec bylo asi jedno, jen se zeptají, z kolika kusů se kočár skládá, ale samozřejmě tou cestou a pak teda i na pláži trpěl neskutečně. Takže jsme byli rádi, že jsme vzali ten malý nový levný. Je z toho chudák celý pokřivený, ale žije. A Jasmi si na něj fakt hezky znovu-zvykla.