Postýlka, přebalovák, vanička… Já jsem měla docela jasno co kam a jak. Jenže když jsme přišli s Jasmínkou domů, zjistili jsme, že pár věcí není tak ideálních, jak se to zdálo.
Postýlka
Postýlka se nám docela povedla. Od začátku jsem ji chtěla vedle naší postele a určitě je to na první měsíce to nejlepší rozhodnutí. Rozhodně ji nedávejte primárně do dětského pokoje.
První dny a týdny budete chtít (i přes den) ležet co nejblíž svého miminka a budete pořád kontrolovat, jestli je v pořádku, jestli dýchá, jestli se nezablinkalo, proč mrčí, co znamenají ty zvuky, které dělá atd. Já jsem se první dny dokonce bála usnout, když malá spala, a to i přesto, že máme monitor dechu Nannynku.
Postýlku blízko postele oceníte i v noci. Já teda zatím chodím v noci malou před kojením přebalovat. Znám ale spoustu maminek, které nepřebalují a jen vezmou mimčo k sobě, nakojí a u toho samy pospávají a pak zase šup s ním do postýlky vedle.
Skvělé je taky koupit postýlku, která má více výškových poloh, abyste si ji mohli srovnat s vaší postelí.
Přebalovák
Přebalovák kupte hlavně s hodně odkládacími místy/šuplíky/poličkami atd. Já jsem chtěla prvně nějaký menší nebo i rozkládací, ale jsem ráda, že jsme nakonec koupili celou přebalovací komodu, která se dá časem využít jako komoda normální (IKEA). Zezačátku oceníte, že máte takové stanoviště se všemi důležitými věcmi na jednom místě a ne roztahané po celém bytě. A jakmile se začne prďola vrtit a převracet, oceníte to ještě 100x víc, protože i metr bude s vrťochem velká vzdálenost.
Je strašně fajn, když můžete mít přebalovák v koupelně nebo u zdroje vody a můžete malého pokakánka umýt pod vodou, případně si hnedka po přebalení umýt ruce a pak už na mimčo saháte čistými. My bohužel tuhle možnost neměli, takže používáme ubrousky a dezinfekci.
Kočárek až domů
Já jsem měla představu, že budu nechávat kočárek v kočárkárně nebo ve sklepě a nahoru budu brát jen malou. Jenže! Nakonec strašně oceníte, když můžete mimčo dát do kočárku už nahoře a netahat ho řvoucí, navlečený i se spoustou dalších věcí – deka, fusak, taška, pláštěnka, slunečník, whatever…. Naopak zase když se vracíte a dítě ještě spí, je super ho nechat doma ještě nějakou chvilku dospat v kočáře a násilně ho nebudit. Takže jsme nakonec vyklidili celou komoru. Pokud to u vás nejde, berte nahoru aspoň korbičku, ale připravte se na to, že má cca 100 kg. Jsou ale kočárky, kde se dá vzít taková vnitřní část jako taška a odnést.
Koupání
Už když se náš byt rekonstruoval, chtěla jsem vanu – na čvachtání dětí. Ta bude určitě super, ale ještě si pár měsíců počkáme. Na první měsíce jsem si říkala, že bude super ten speciální kyblík. Nakonec mi došel domů zlomenej a já jsem si řekla, že je to asi znamení. Tak jsem ho vrátila a udělala jsem dobře. První týdny totiž musí koupání splňovat několik zásad – nenamáčet pupík, neponořovat uši. Když k tomu připočítáte to, že miminko nedrží hlavu a občas se taky dost vzteká (Jasmínka teda ne), tak se z koupání stává tak trošku kovbojka.
My jsme vyhodnotili jako nejlepší umyvadlo a Mínka s náma zatím souhlasí. Až bude na umyvadlo velká, koupili jsme takové to lehátko do vany. Kdybych ale měla teď něco pořizovat, koupím buďto vaničku zabudovanou v přebalovacím pultu nebo samostatně stojící vaničku – obě se napouští vodou a následně vypouští hadičkou a nebo vaničku s ergonomicky tvarovaným lehátkem, která se dá dát do sprchového koutu nebo do vany.
Stanoviště
Tohle asi není potřeba plánovat, ono to prostě vznikne samo, ale je dobré s tím počítat. A je dobré počítat s tím, že tady budete trávit hodně času. Takže ideálně asi gauč v obyváku…u televize…kde se natáhnete atd. Pokud jste koupili hojdavak, umístěte ho přesně na tohle místo.