Dilema asi pro každou maminku. Z každé strany slyšíte a čtete něco jiného. Zkušenosti maminek a názory odborníků jsou různé. Jak se v tom vyznat?
Každé miminko je jiné a všeho moc škodí
Když jsem se ptala na názor Jasmínčina pediatra, řekl mi „Hlavně ji nenoste, ona si na to zvykne a tím ji rozmazlíte a bude chtít víc a víc a zničíte si záda“. Jenže Jasmík je prostě dítko přítulné a kontaktní, takže jenom v náruči se uklidní, jenom v náruči přestane plakat, jenom v náruči usne atd.
Takže asi tahle rada dává smysl, ale už teď vím, že to nepůjde splnit. Jasmína přes den málo spinká a když už tak v kočárku. Sama v postýlce, na gauči nebo v hojdavaku pláče a je fakt problém si třeba udělat oběd, snídani nebo si ráno vyčistit zuby a dát řasenku. Navíc nosit mimčo je prostě strašně praktické, všude to prostě s kočárem nejde
Takže zásada číslo jedna – každé miminko je jiné a každá maminka nejlíp pozná, jestli bude nošení ten správný praktický pomocník, nejen na vaření obědů. Takže já jsem měla rychle docela jasno – nosit chci. Na druhou stranu – všeho moc škodí a to je zásada číslo dvě. Určitě zase nejsem zastáncem toho koupit jen šátek nebo nosítko a nemít vůbec kočárek. Pro správný pohybový vývoj dítěte je důležité pozice střídat a dodržovat při nošení M-C zásadu. M pozice nožiček v nosítku, tedy kolínka výše než kyčle a páteř zaoblená do písmene C.
Šátek
Z isatky.cz jsem objednala krásný puntíkovaný šátek velikost 6.
- vel. 7 (délka cca 5,2m) – konfekční velikost 44 a více
- vel. 6 (délka cca 4,7m) – konfekční velikost 38 – 42
- vel. 5 (délka cca 4,2m) – konfekční velikost 34 – 38
- vel. 4 (délka cca 3,7m) – konfekční velikost 32
Sama bych si objednala spíš pětku, ale říká se, že 6 je základní velikost, která je vhodná pro většinu lidí a pro většinu úvazů. A i s ohledem na to, že bude nosit taky táta, vzala jsem raději o jedno větší.
Na youtube a na google jsem nastudovala všechny možné úvazy – nejlepší a nejjednodušší mi přišel kříž s kapsou uvnitř. Samotná realizace ale byla docela problém. Malá má 4 týdny, je sice šikovná a krásně už začíná držet hlavičku, ale nemá ani 3kg, je to takovej prťavej uzlíček a občas ji ta hlava ještě blimbá. Takže držet jednou rukou dítě, druhou rukou držet a uvazovat šátek….no prostě mi to vůbec nešlo, a tak jsme raději počkaly, až přijde taťka domů z práce, aby mi pomohl Jasmínku zavázat a upevnit.
Ani taťka ale moc nepomohl. Šátek je vlastně hrozně obří a když jsme se to snažili uvázat pod zadečkem, suky, které vznikly byly větší než miminko samo. Nepřišlo mi to moc bezpečné – i když to je asi nesmysl, ale i tak se v tom šátku Mína úplně ztrácela a bála jsem se, abych ji tím spíš neublížila. Navíc to pro ni – evidentně – ani nebylo ani komfortní a moje nervozita a nejistota ji asi moc nepomohla.
Někdo občas doporučuje vázat takhle malé novorozence do kolíbky, ale slyšela jsem i spoustu opačných názorů, že kolíbka ne kvůli kyčlím a ne pro blinkací děti (což Mína je). Je ale pravda, že kolíbka by vyřešila problém s tím, že je do toho roznoženého úvazu zatím fakt malá.
Nádherné šátky mají na https://www.omnifera.eu/, ale jsou docela dost drahé.
Nosítko
Nosítek je na trhu velké množství a základně se dělí na šátková a nešátková. Z těch nešátkových je nejznámější a nejpoužívanější Manduca nebo Tula. S novorozeneckou vložkou jsou vhodná od 3 do 20kg – respektive kolik unesete. Takže když si ho koupíte, využijete ho vážně dlouho – což ale o šátku platí stejně tak. Nevýhoda těchto nešátkových nosítek je v tom, že jsou docela tuhá a i přes speciální vložku se nedají dobře nastavit na malá mimča a vhodná jsou spíš tak od 7kg (je tam vlastně jen jeden popruh na stažení)
Šátková nosítka zase nevyužijete tak dlouho, jsou ideálně tak do půl roku, ale u těžších dětí možná i méně. Nemají většinou pořádnou bederní opěrku a na ramenech jsou šátkové méně polstrované popruhy, takže těžší dítě se vám v tom prostě pronese. Pro prťata jsou ale skvělá, protože si to utáhnete na spoustě míst přesně jak potřebujete a do toho půl roku vlastně roste s miminkem.
Kamarádka nám udělala názornou ukázku toho, jak nosítko používat. Nebylo potřeba studovat návody nebo koukat na youtube, ale i tak je to hodně intuitivní. Doma jsme vše zopakovali a hned napoprvé se všechno podařilo a Jasmi se v nosítku líbilo, a dokonce v něm i usla.
Krásná, orginální, nešátková nosítka od 4 měsíců mají na https://madamegoogoo.com
Resumé
U nás to aktuálně vyhrálo šátkové nosítko Storchenwiege. Dá se na malé mimi skvěle nastavit, a i pro mě je manipulace s ním strašně jednoduchá. Cenově je levnější než (lepší) šátek nebo nešátkové nosítko, ale je potřeba počítat s tím, že je na kratší dobu.
Šátek nevracím nebo nezavrhuju. Věřím, že by mi zkušenější maminky poradily, jak to vázat lépe a ubezpečily mě, že se nemusím bát i s takhle malým miminem a tím pádem by se v tom cítila i Jasmína líp. Ale zatím se šátkem počkáme, než trošku povyroste a třeba to potom budeme i střídat. Na druhou stranu u šátku pořád zůstávají (pro mě) takové dva otazníky – 1) šátek v létě – ideálně koupit letní, prodyšnější a když je velké vedro, tak prostě nenosit, nebo být ve stínu; 2) šátek pro větší těžké děti – je to asi jak když nesete batoh, ten s polstrovanými rameny a pořádným bederním pásem se vám ponese líp a nebude vám tolik ničit záda.
Je to těžké, žádná univerzální rada asi neexistuje. Záleží na mamince a na miminku. Nejlepší je, když máte v okolí někoho, kdo vám může nosítko i šátek půjčit a vy si vyzkoušíte, co vám nejlépe sedí. Pokud nemáte zkušenosti, nemáte za sebou šátkovací kurz nebo někoho v okolí, případně se vám nechce trávit čas studováním a tréninkem, nebo máte z nošení trošku obavu, běžte spíše do nosítka. Jestli šátkové nebo nešátkové bude záležet na vaší tělesné konstituci a na velikosti miminka. Šátek je ale nejuniverzálnější a má řadu využití, takže pokud máte čas se to správně naučit, bude to úžasný pomocník.